Veletrh organizací


Česká koalice pro ochranu biodiverzity (CCBC) je platforma sdružující organizace a jednotlivce, kteří se aktivně podílejí na ochraně biologické rozmanitosti a udržitelném rozvoji v České republice i ve světě. CCBC podporuje projekty na ochranu ohrožených druhů, obnovu ekosystémů a vzdělávání veřejnosti o významu biodiverzity. Na veletrhu organizací vám představíme naše aktuální projekty a možnosti, jak se můžete zapojit do ochrany přírody i vy. Přijďte se inspirovat a zjistit více o tom, jak přispět k ochraně naší planety.

Více informací najdete na našem webu: www.ccbc.cz.


Pojďte se podívat na učení, které mění svět. Přijďte se seznámit s deskovou hrou a interaktivním workshopem BASE CAMP. Hra od vzdělávacího centra TEREZA je navržená speciálně pro žáky od druhého stupně základní školy až po dospělé. A jen během minulého půlroku ji hrálo přes 2 000 dětí. BASE CAMP nabízí jedinečnou zkušenost pro jednotlivce i celé třídní kolektivy. S námi se učení stává dobrodružstvím plným poznání, spolupráce a zábavy! 

 Další podrobnosti o projektu: 

ekoskola.cz/projekty/ekoskola-a-klima/basecamp/ 

ekoskola.cz/ 

terezanet.cz/cz


Hlavním partnerem 15. krajské konference EVVO 2024 je společnost Pražské vodovody a kanalizace, a.s.
Hlavním posláním naší společnosti je péče o vodu. Staráme se o její úpravu, dodávku kvalitní vody zákazníkům, odvádění a čištění odpadní vody i její návrat do přírodního cyklu. Důležitou oblastí naší činnosti je také osvěta a vzdělávání, a proto jsme hrdým partnerem konference EVVO v Praze.
Více o PVK najdete na www.pvk.cz.


Projekt H2Ospodař! nabízí programy pro mateřské, základní a střední školy, které jsou zaměřené na problematiku šetrného hospodaření s vodou. Cílem těchto workshopů je budovat v lidech úctu k vodě skrze porozumění spletitosti jejích cest a ukázat jim inovativní technologie k lepšímu hospodaření s ní. Celý program je postaven na osobním zapojení jednotlivce a porozumění. Sestavili jsme interaktivní exponáty, na kterých si žáci za pomoci odborníka z praxe sami vyzkouší, jak putuje voda, jak se dostává k nám do domácností, kde nám tam protéká, jaká je její cesta městem i krajinou. Více o projektu najdete na h2ospodar.cz.



Young Water Professionals (YWP) je iniciativa International Water Association (IWA) pro studenty a absolventy do 35 let s cílem zatraktivinit obory lidské činnosti související s vodou a jejím udržitelným využíváním. Skupina Young Water Professionals Czech Republic (YWP CZ) funguje v rámci Asociace pro vodu České republiky (CzWA) a je součástí mezinárodního uskupení IWA YWP. Posláním skupiny je propojení akademické, veřejné a soukromé sféry za účelem uvedení mladých odborníků do praxe. Svou činností usnadňuje YWP CZ předávání znalostí mezi zkušenými členy CzWA a členy YWP CZ. Více na ywp.cz.


Naším posláním je chránit volně žijící živočichy s jejich biotopy a pomáhat zraněným živočichům k návratu zpět do volné přírody. Děláme to již od roku 1998. Díky dlouhodobé spolupráci s regionálními partnery, firemními a institucionálním partnery, ale především díky obrovské podpoře lidí jsme za tu dobu pomohli více než 10 000 zvířat v nouzi a každý rok přibývají stovky dalších. Více na ochranafauny.cz.


Ekodomov je nezisková organizace, jejímž posláním je ukazovat cestu a budovat vztah ke zdravému životnímu prostředí prostřednictvím místních aktivit, vzděláváním a osvětou dětí a dospělých s důrazem na péči o půdu a kompostování. Od roku 2004 popularizujeme a pomáháme rozvíjet různé způsoby kompostování po celém Česku. Zabýváme se environmentálním vzděláváním ve školách od mateřských po střední školy. Jsme součástí sítě středisek ekologické výchovy Pavučina.

Záleží nám na:

- kvalitě půdy v ČR a vlivu odpovědného zacházení s ní na životní prostředí

- redukci komunálního odpadu se zaměřením na vytřídění a recyklaci bioodpadu

- vlivu environmentální výchovy na rozvíjení kladného vztahu dětí k přírodě

- kvalitním poradenství zaměřeném na zavádění individuálního vermi/kompostování

- třídění biomateriálu a kompostování ve školách, komunitním kompostování ve městech a obcích, které také realizujeme

Více informací naleznete na ekodomov.cz.


Ekocentrum Koniklec se tématu letošní konference věnuje již mnoho let napříč různými věkovými kategoriemi. Pracujeme s dětmi, pedagogy, odbornou i laickou veřejností, veřejnou správou...V rámci veletrhu se budete moci seznámit s našimi programy a projekty (Prima klima škola, Aby klima bylo prima, Počítáme s vodou, Vodní škola, Město do kapsy) a také s našimi aktivitami v oblasti praktické ochrany přírody (Ochrana mokřadů na Praze 12, biodozory, podpora biodiverzity a jiné).
Další informace o nás najdete na www.ekocentrumkoniklec.cz.


Sdružení mladých ochránců přírody ČSOP (zkráceně také SMOP ČSOP nebo někdy jen SMOP) je zájmová složka Českého svazu ochránců přírody, která sdružuje základní organizace pracující s dětmi a mládeží. Jejím posláním je koordinace a podpora této činnosti. Zjednodušeně lze říci, že je to "servisní organizace" pro práci s dětmi a mládeží v ČSOP, která je organizačně a ekonomicky oddělená a má vlastní právní subjektivitu.
Zvláštní postavení SMOP je zakotveno v § 15 Stanov ČSOP, kde se o SMOP mj. říká, že "je pobočný spolkem ČSOP, který má celostátní působnost a je ústředním článkem ČSOP pro oblast práce s dětmi a mládeží v ČSOP. Více na mopici.cz.


LIKO-S stojí na rodinných základech. To nám pomáhá překonávat zlé časy v životě i byznysu, pohání nás vpřed a přináší radost v časech dobrých. Už dvě generace ručíme za svou práci. A to, jak se k sobě v chováme v rodině, se odráží do života celé firmy. Přesvědčte se a navštivte sídlo naší firmy ve Slavkově u Brna. Více na liko-s.cz.


Po praktické stránce je většina EVVO ve Středočeském kraji realizována prostřednictvím neziskových organizací – středisek ekologické výchovy a podobných organizací a v oblasti školství prostřednictvím škol. Střediska EVVO jsou zařízení, která se zaměřují především na realizaci výukových programů pro děti a mládež, vzdělávací akce pro pedagogické pracovníky, mimoškolní činnost pro děti a mládež, akce pro širokou veřejnost, publikační činnost a případně na další činnosti z oblasti EVVO. Souběžně při nich fungují i stanice pro handicapované živočichy.

NSEV je obecně prospěšná společnost, která usiluje o co nejodpovědnější jednání k přírodě prostřednictvím prožitku, praktických činností a přímého kontaktu s přírodou.
Nabízí možnosti a cesty, jak vnímat a poznávat přírodu jako celek, ale i její detaily, neboť příroda člověka nepotřebuje, ale člověk se bez ní neobejde.


iNaturalist je jedna z nejpopulárnějších aplikací zaměřená na popularizace přírodních věd na světě. Zdarma vám pomůže identifikovat rostliny, živočichy a houby všude kolem vás, ať jste kdekoliv.

Stáhněte si jí, zaregistrujte se a staňte se součástí komunity čítající několik milionů uživatelů z celého světa, které spojuje zájem o přírodu. Více naleznete zde.


Přírodní areál Toulcova dvora o rozloze 10 hektarů je významným biocentrem nacházející se v lokalitě Trojmezí. Pestrá krajinná mozaika je tvořena mokřadem, podmáčenou olšinou, květnatými loukami, starým sadem i pastvinami. Zanedbaná péče v druhé polovině minulého století spontánní sukcesí umožnila vznik lesa. Najdete zde i přírodní prameniště s tůněmi nebo ukázku stepi.

Péči o zeleň musíme diferencovat, o cenné biotopy se staráme jako o chráněná maloplošná území a ostatní plochy naopak přizpůsobujeme potřebám uživatelů.

Celý Toulcův dvůr je hrdým nositelem certifikátu Přírodní zahrada - nepoužíváme pesticidy, umělá hnojiva ani rašelinu. Důležité je i správné hospodaření s dešťovou vodou a vytváření rozmanitých stanovišť pro volně žijící živočichy a planě rostoucí rostliny.


Posláním ČSOP Vlašim je ochrana přírodního a kulturního dědictví především na Podblanicku a péče o něj. Naší vizí je Podblanicko jako vzorový region pro soužití přírody a lidí. Sníme o Podblanicku, které je pohostinné pro lidi, živočichy i rostliny. Zvířata i rostliny v něm nacházejí dostatek různorodých stanovišť, mezi kterými dokáží úspěšně migrovat a rozmnožovat se. Krajina Podblanicka odolává klimatické změně, protože je pestrá a lidé v ní udržitelně hospodaří. Krajina Podblanicka si udržuje své historické kulturní dědictví, na které jsou místní hrdí a návštěvníci je dovedou ocenit. Podblanicko živí své obyvatele, od "vidlí k vidličce" je u nás blízko. Žít na Podblanicku znamená znát jeho přírodní a kulturní hodnoty a brát na ně ohled, podílet se svou energií a umem na šetrném rozvoji regionu. Města a vesnice na Podblanicku jsou harmonickou součástí krajiny, fungují tak, aby co nejméně zatěžovala své prostředí. Život v nich je příjemný a bezpečný pro všechny jejich obyvatele a to nejen lidské. Více na webu ČSOP Vlašim.


Stanice přírodovědců nabízí volnočasové aktivity pro děti a mládež se zaměřením na přírodní vědy a chovatelství. Areál se nachází za Obchodním centrem Nový Smíchov v parku Sacré Coeur. Kroužky mohou navštěvovat děti již od 2 let v doprovodu rodičů. Pro děti školního věku máme širokou nabídku chovatelských kroužků doplněnou o několik dalších s estetickým a sportovním zaměřením. Pro mládež nabízíme studium oborů: biologie (příprava na VŠ), chovatelství, teraristika, akvaristika, ornitologie, entomologie, kynologie, paleontologie, geologie a chemie. Stanice přírodovědců DDM hl. m. Prahy je garantem a organizátorem krajských kol odborných olympiád (Chemická, Biologická, Zeměpisná) vypsaných MŠMT ČR i pořadatelem vlastních soutěží. Pro MŠ, ZŠ a SŠ nabízíme vzdělávací výukové programy (mikroskopování, bezobratlí, savci, plazi, ptáci, vánoční/velikonoční dílny, atd.). Více na stránkách ddmpraha.cz/stanice-prirodovedcu.


Náš projekt Národní registr pramenů a studánek zaměřený na studánky a prameny je určen pedagogům i laické veřejnosti, všem věkovým a sociálním skupinám. Kromě oddílové činnosti pořádámě řadu dalších osvětových akcí pro širokou veřejnost: exkurze, fotosoutěž Příroda objektivem, Terénní přírodovědnou soutěž Šárka a další. Tyto projekty jsou pro účastníky zdarma a jsou neziskové.
Další informace naleznete na www.estudanky.eu.


Tvořivá hra je ucelená metodika tvořivých činností určená především pedagogům MŠ, ale také dalším učitelům a rodičům. Chceme, aby tvoření v mateřských školách nebyla manufaktura, kde všechny děti vyrobí stejné výrobky podle předem daného návodu a hotové je odevzdají učitelce.

Metodu jsme vyvinuli v Muzeu Říčany během čtyřletého projektu, testovali jsme ji s desítkami učitelek mateřských škol, v roce 2020 jsme vydali ucelenou metodiku. Metodika je kladně hodnocena nejen pedagogy MŠ a rodiči, ale i odbornou veřejností, bude doporučována jako studijní materiál studentkám oboru učitelství pro MŠ.

Myšlenka metody je postavena na 3 pilířích. Když myšlenku přijmete a chcete tvořivou hru dělat, je třeba dodržovat 7 pravidel. Výsledkem je ∞ dětských nápadů a výrobků.


V bývalé hájovně na Huslíku u Poděbrad, najdete záchrannou stanici pro zraněné živočichy, ekocentrum a pozemkový spolek. V našem nejbližším okolí se nachází louky, lužní les, tůně, pole, sady starých odrůd ovocných stromů, přírodní zahrada a spoustu dalšího. Naším cílem je rozvíjet vztah k přírodě i k místu, poznávání přírody a chování odpovědné k životnímu prostředí. Vzdělání a výchovu vnímáme jako důležitý celospolečenský hybatel, naším mottem je:"ŽIJME s přírodou, UČME se přírodou, PEČUJME o přírodu."